BEETHOVEN UUES KUUES

Pressiteade// 15.10.2014

Novembri lõpus jõuab Eesti kontserdipublikuni LAB Orkestri uus projekt “SÜMFOONIA SOLISTIDELE – BEETHOVENI ERI”, mille raames antakse Tartus ja Tallinnas ühtekokku kaks kontserti.

Pressiteade// 15.10.2014

LAB ORKESTRI KONTSERDID “SÜMFOONIA SOLISTIDELE – BEETHOVENI ERI”

Novembri lõpus jõuab Eesti kontserdipublikuni LAB Orkestri uus projekt “SÜMFOONIA SOLISTIDELE – BEETHOVENI ERI”, mille raames antakse Tartus ja Tallinnas ühtekokku kaks kontserti.

“Sümfoonia solistidele – Beethoveni eri” kujutab endast jätkuprojekti käesoleva aasta jaanuaris toimunud kontserdile “Sümfoonia solistidele”. Kontserdil tuli esitusele ka Beethoveni 3. sümfoonia 1. osa, mis sai seatud 12 mängijale just selle ettekande jaoks. Kuna kontsert võeti publiku poolt vägagi soojalt vastu ning pälvis ka kiitvat kriitikat, otsustasime publiku ette tuua teose kõik osad. Muusikakriitik Igor Garšnek Beethoveni 3. sümfoonia esitusest: “Tunnistan ausalt, et mul läks meelest ära, et mängib kammeransambel, mitte orkester. […] Kõlas noor ja lennukas 30-aastane Beethoven. […] Bravo!” Seekordsel vaid Beethoveni loomingule pühendatud kontserdil saab peale 3. sümfoonia, mis sellises seades kõlab tervikuna esmakordselt, nautida kammerlikus esituses ka teisi Beethoveni teoseid.

“Sümfoonia solistidele” on tõepoolest üheaegselt nii sümfooniline kui ka solistlik. Olles vähendanud instrumentide arvu absoluutsele miinimumile, kõlab iga pill kui omaette solist, kuid see ei vähenda muusika sümfoonilisust ja suurejoonelisust. Kõlalist mahtu ja värvi annavad ettekandele orkestrimuusika jaoks pisut tavatud pillid nagu klaver ja akordion. Tulemuseks on täiesti uus ja värske kõlakogemus.
Kontserdi idee on inspireeritud Berliinis loodud Ensemble Mini ‘st ja nende mini-Mahleri projektist, kus Mahleri sümfooniline muusika kõlab kammeransambellikus esituses.

KONTSERDID “SÜMFOONIA SOLISTIDELE – BEETHOVENI ERI”

29. november, kell 17:00, H. Elleri nim. Muusikakool, Tubina saal, Tartu
2. detsember, kell 19.00, Mustpeade Maja, Tallinn

Eesti LAB Orkester
Dirigent_ Tanel Nurk

Kavas
Ludwig van Beethoven
Avamäng “Coriolanus” (12 mängijale seadnud T. Nurk)
3. sümfoonia “Eroica” (12 mängijale seadnud T. Nurk)

Piletid kohapeal: 2 € (õpilased), 5 €

 

Rohkem informatsiooni LAB Orkestrist:

LAB Orkester on uus ja uuenduslik projekt Eesti muusikamaastikul, mille eesmärgiks on leida uusi viise ja mooduseid klassikalise muusika esitamiseks, selle loomiseks ja väljendamiseks, mis omakorda tugevdaks klassikalise muusika rolli kaasaegses ühiskonnas. Projekti iseloom on avatud ja eksperimentaalne, olles rohkem foorum erinevate esituskoosluste kohtumiseks kui üksnes orkester selle sõna otseses tähenduses.

LAB Orkester ei taha kindlasti dikteerida, kuidas teha uut moodi muusikat. Meie idee on näidata ja arendada erinevaid võimalusi. Eksperimendid, mõttetalgud, kunstilised katsetused – need on vaid mõned märksõnad, mis LAB Orkestri projekte iseloomustavad. Me loodame luua uut moodi orkestri, teha asju teistmoodi.

Projekti kunstiline juht on Tanel Nurk, noor dirigent ja muusikapedagoog, kel on ette näidata Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia bakalaureuse- (viiuli eriala, 2010) ja magistrikraad (orkestridirigeerimise eriala, 2012). Projekti tegevjuht ja kaasorganisaator on Markus Köcher, kes on lõpetanud 2010. a. Leipzigi Ülikooli magistrantuuri kultuurijuhtimise erialal ning töötanud aastaid rahvusvahelises noorteorkestri projektis Baltic Youth Philharmonic (kunstiline juht Kristjan Järvi).

Saamaks lisainfot nii kontserdi kui ka projekti kohta üldiselt, külasta meie veebilehte aadressil www.laborchestra.org või saada e-kiri: info [at] laborchestra.org.